The Dollar-a-Day Diet

I've heard of the Grapefriut Diet, Carb-Free Diet, and the Morning Banana Diet, but a Dollar-a-Day Diet? This eating plan has nothing to do with weight loss, and everything to do with income. Since the economy has taken a nose dive, many people are living on tight budgets, and opting for junk food since studies show it's cheaper than fruits, veggies, and other nutritious foods.
So a young couple in California, Christopher Greenslate and Kerri Leonard, decided to conduct an experiment — to live one month on a diet that costs one dollar a day, and see if it was possible to eat healthy. For details on their One Dollar Diet Project, you can check out their blog. They lived mostly on dried beans, rice, cornmeal, and oatmeal they bought in bulk. They also baked their own bread and made their own tortillas. To find out what they ate read more.

Breakfast: 1 cup cooked oatmeal ($.06)

Lunch: PB & J sandwiches ($.36) and two cups air-popped popcorn ($.07).

Dinner: 2 bean and rice burritos (beans - $0.07, rice -$0.11, tortillas - $.05 each, small strips of lettuce - $.07, 1 tablespoon taco sauce - $.12)

Dessert:1 tablespoon of peanut butter ($.05).

That's not too healthy, huh? The couple discovered that lack of money is a huge issue when it comes to a nutritious diet. They also realized this experiment was a luxury for them, considering they chose to eat for a dollar a day — most people don't have the choice. The economic downturn has obesity researchers worried that this will begin a trend of eating calorie-rich, nutrient-poor foods. It's unfortunate that eating fresh fruits, veggies, and whole grains costs so much. Affordable nutrition is definitely something that needs to be addressed.

Source

Latest